Cennik

Oferta

Kontakt

Wrastające paznokcie – jak sobie z nimi radzić?

Problem wrastających paznokci.

Usługa usuwania odcisków

Wrastające paznokcie to problem, z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetu podologicznego. Onychoryptosis, czyli wrastanie paznokci dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Polega na wbijaniu bocznych krawędzi paznokcia w otaczającą go skórę. Efektem tego jest powstawanie podrażnień, zaczerwienień, obrzęków, a nawet infekcji.

Czynniki sprzyjające wrastaniu paznokci, czyli dlaczego paznokcie wrastają?

Do czynników sprzyjających wrastaniu paznokci można zaliczyć:

 • niewłaściwe obcinanie paznokci,
 • noszenie zbyt ciasnego obuwia (niewłaściwie dobrane obuwie),
 • urazy mechaniczne,
 • otyłość,
 • nieprawidłową budowę paznokci,
 • nieprawidłowości anatomiczne stopy.

Podstawowym czynnikiem powodującym wrastanie paznokci jest złe ich obcinanie. Wielu pacjentów obcina paznokcie nie na prosto, lecz mocno je zaokrągla. Taka technika sprzyja wrastaniu płytki paznokcia w otaczający wał. Warto mieć na uwadze, że zbyt krótkie obcinanie paznokci również może mieć konsekwencje zdrowotne.

Innym czynnikiem sprzyjającym wrastaniu paznokci jest źle dopasowane obuwie. Duża część społeczeństwa ma tendencję do kupowania i używania zbyt ciasnego obuwia. Warto pamiętać, że buty z wąskimi czubami czy buty na obcasach również mogą przyczyniać się do dolegliwości spowodowanych wrastaniem paznokci.

Uwarunkowania genetyczne zaliczane są również do przyczyn wrastania paznokci. Bardzo często problem występuje rodzinnie. Nadmierna potliwość oraz nieodpowiednia higiena to także przyczyny wrastania paznokci w wał okołopaznokciowy.

Objawy wrastania paznokci?

Charakterystyczne objawy towarzyszące wrastaniu paznokci obejmują ból, zaczerwienienie, obrzęk, a czasem nawet występowanie ropnia w okolicy wrastającego paznokcia. 

W pierwszej fazie wrastania paznokci w wał okołopaznokciowy pacjenci dotknięci tym problemem skarżą się na pojawienie się dolegliwości bólowych w okolicy wałów podczas mocnego przyciśnięcia paznokcia. Dodatkowo skóra staje się zaczerwieniona i napuchnięta.

W kolejnym etapie ból ze strony wałów paznokciowych jest ciągły, skóra jest przewlekle czerwona oraz opuchnięta. W niektórych przypadkach ze zmiany może sączyć się ropa. Pojawienie się zmian ropnych wskazuje na obecność infekcji. W takim wypadku pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do profesjonalnego gabinetu podologicznego.

Wrastający paznokieć = ból?

Pojawienie się problemu wrastania paznokci w wał okołopaznokciowy wiąże się z wystąpieniem dolegliwości bólowych. Dodatkowo problem ten może w znaczący sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach ogranicza nawet możliwość normalnego przemieszczania się. Ponadto niewłaściwe leczenie lub długo trwające zaniedbania mogą prowadzić do pojawienia się rozlicznych powikłań np. infekcji bakteryjnych czy grzybiczych.

Skuteczne leczenie i profilaktyka wrastania paznokci są niezwykle istotne. Pacjent, trafiając do profesjonalnego gabinetu podologicznego, otrzymuje kompleksową opiekę. W takim wypadku chory może liczyć na sprawne usunięcie wrastającego paznokcia, późniejszą terapię mającą na celu łagodzenie objawów bólowych oraz korygowanie niewłaściwej budowy paznokcia. W trakcie leczenia wrastających paznokci bardzo istotna jest edukacja pacjenta na temat prawidłowej pielęgnacji stóp i paznokci.

Wiedza na temat problemu wrastania paznokci oraz skuteczne działania podejmowane przez specjalistów z zakresu podologii są kluczowe dla zapewnienia pacjentom ulgi od bólu, oraz przywrócenia zdrowia i komfortu ich stopom.

Jakie są sposoby na wrastające paznokcie?

W celu pozbycia się problemu wrastających paznokci oraz dolegliwości z nimi związanych należy regularnie korzystać z wizyt w gabinecie podologicznym. Dodatkowo warto stosować preparaty, które mają na celu redukować problemy związane z tą dolegliwością.

Co robi podolog z wrastającymi paznokciami?

W celu pozbycia się problemu wrastających paznokci specjalista podolog może zastosować:

 • klamry drutowe na wrastające paznokcie - terapia z zastosowaniem klamer podologicznych zwykle trwa kilka miesięcy. Specjalista aplikuje klamrę na paznkcie w celu nadania im prawidłowego toru wzrostu. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.
 • aplikacja tamponady w wały paznokciowe - zabieg polega założeniu miękkeij gąbki w wał paznokciowy. Procedura ma na celu oddzielić uszkodzoną skórę od paznokcia. W celu uzyskania lepszych efektów podolog zwykle nasącza tamponadę preparatem o właściwościach przecibakteryjnych.

Preparaty polecane na wrastające paznokcie?

Na rynku podologicznym dostępnych jest wiele preparatów, które można stosować na wrastajace paznokcie. Poniżej przestawiamy produkty polecane przez specjalistów z Łódzkiego Centrum Podologicznego:

 • Fluid na wrastające paznokcie Podopharm - preparat o działaniu odświeżającym, odkażającym, zmiękczającym oraz łagodzącym. Podstawowym składnikiem kosmetyku jest olejek z drzewa herbacianego. Dodatkowo w preparacie znajduje się olejek goździkowy o działaniu przeciwbakteryjnym i antydrobnoustrojowym. W składzie Fluidu na wrastające paznokcie znajduje się olejek sojowy, olejek lawendowy, mięta pieprzowa. Prepart może być stosowany przez diabetyków.
 • Tynktura na zrogowacenia, modzele, odciski i wrastające paznokcie Unguisan - prepart dokosnale zmiękcza grube, twarde i wrastające paznokcie. Produkt charakteryzuje się działaniem łagodzącym oraz przeciwbólowym. W składzie preparatu znajdują się: mocznik, kwas salicylowy, kwas mlekowy, ekstrakt z nagietka oraz alantoina.
 • Propolis z jodyną Korana - kosmetyk o działaniu zmiękczająco antybakteryjnym. Preparat wspomaga proces gojenia ran. 

Wrastające paznokcie to problem, który dotyka dużą część społeczeństwa

Rozwiązanie stanowi wizyta w profesjonalnym gabinecie podologicznym. Interwencja specjalisty pozwala szybkie zniwelowanie bolesności oraz usunięcie czynnika drażniacego co w konsekwencji prowadzi do rozwiązania problemu wrastających paznokci. 

Agata Jażdżyk - podolog
mgr Agata Jażdżyk

mgr kosmetologii, podolog