Cennik

Oferta

Kontakt

Pękające Pięty! Przyczyny, Skutki i Skuteczne metody terapii w gabinecie podologicznym

Problem pękających pięt w gabinecie podologicznym.

Usługa usuwania modzeli

Pękające pięty to powszechny problem, z którym podolog spotyka się w codziennej pracy gabinecie. Może on prowadzić do dyskomfortu, bólu i nieestetycznego wyglądu stóp. Choć nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta, może powodować znaczące utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Z tego też powodu warto zrozumieć przyczyny oraz poznać skuteczne metody terapii tego schorzenia (leczenie pękających pięt).

Przyczyny Pękających Pięt

Główną przyczyną pojawienia się problemu pękających pięt jest nadmierna suchość skóry.

Czynniki takie jak:

  • brak odpowiedniej pielęgnacji,
  • częste mycie stóp z użyciem agresywnych detergentów,
  • niewłaściwe obuwie
  • ekspozycja na czynniki atmosferyczne.

Mogą prowadzić do odwodnienia skóry (powstanie suchej skóry na piętach), co z kolei sprzyja pękaniu.

Dodatkowo obecność grzybów i bakterii może pogłębiać ten problem. Kolejną przyczyną mogą być choroby w przebiegu, których zostaje zaburzona bariera ochronna skóry np. choroby tarczycy, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry.

Skutki Pękających Pięt

Problem pękających pięt może prowadzić do różnego rodzaju konsekwencji, czego następstwem bardzo często jest pojawienie się innej choroby.

Oprócz bólu i dyskomfortu podczas chodzenia może także pojawić się infekcja, szczególnie jeśli pęknięcia są głębokie (może dochodzi do powstania sączących się rozpadlin). Popękane pięty wyglądają nieestetycznie. To z kolei może negatywnie wpływać na samopoczucie i pewność siebie u pacjentów. W niektórych przypadkach pękające pięty mogą prowadzić nawet do poważniejszych schorzeń skórnych, takich jak zapalenie skóry na piętach.

Skuteczne Metody Terapii Pękających Pięt - jak leczyć popękane pięty?

Pękające pięty - podsumowanie

Leczenie pękających pięt powinno odbywać się kompleksowo i skupiać się zarówno na zabiegach wykonywanych przez specjalistę podologa, nawilżaniu skóry (odpowiednio dobrany krem do stóp), jak i eliminacji przyczyn powodujących wystąpienie problemu. 

Terapia pękających pięt w gabinecie podologicznym polega na regularnych wizytach pacjenta w gabinecie. Wizyty powinny odbywać się co 4 do 6 tygodni. Podczas wizyty specjalista podolog dokładnie opracowuje zrogowacenia przy pomocy dłuta i/lub skalpela. Po wykonanym zabiegu w razie potrzeby podolog dobiera odpowiednie odciążenie w celu dodatkowego zabezpieczenia skóry.

Bardzo ważnym aspektem jest również przestrzeganie zaleceń specjalisty podologa odnośnie pielęgnacji domowej. Regularne stosowanie odpowiednio dobranych preparatów na przykład Maść Arkada regenracja suchej skóry 70g czy Podopharm Podoflex Maść regenerująco - kojąca 60ml, może pomóc w przywróceniu prawidłowego poziomu nawilżenia i elastyczności skóry. Dodatkowo specjaliści zalecają, aby pacjenci unikali noszenia zbyt ciasnych i nieprzewiewnych butów oraz stosowania tarek lub pumeksów. Wszystkie wyżej wymienione czynniki mogą nasilać problem pękających pięt.

Popękane pięty mogą stanowić uciążliwy problemem, który wymaga odpowiedniej terapii, systematyczności i profesjonalnej pielęgnacji (Activon Tube 25g Miód Manuka). Kluczowym elementem leczenia pękających pięt jest dobrze prowadzona terapia podologiczna, nawilżenie skóry oraz eliminacja czynników sprzyjających nadmiernemu rogowaceniu naskórka stóp. Bardzo ważne jest, aby podolog przeprowadził dokładany wywiad z pacjentem w celu wyeliminowania czynników powodujących występowanie problem. Regularna pielęgnacja i stosowanie odpowiednio dobranych preparatów mogą pomóc w zapobieganiu oraz leczeniu tego schorzenia. 

Agata Jażdżyk - podolog
mgr Agata Jażdżyk

mgr kosmetologii, podolog