Cennik

Oferta

Kontakt

Onycholiza paznokci w gabinecie podologicznym.

Co Pacjent powinien wiedzieć o onycholizie paznokci?

Usługa rekonstrukcji płytki paznokciowej

Onycholiza paznokci (onycholisis) to jednostka chorobowa, w której dochodzi do oddzielenia się płytki paznokcia od łożyska. Problem występuje zarówno na palcach dłoni, jak i stóp. Onycholiza paznokci występuje dość często u pacjentów w różnych grupach wiekowych. Z perspektywy chorego może stanowić jedynie defekt estetyczny. Jednak nieleczona powoduje powstawanie dyskomfortu, a w konsekwencji może prowadzić do rozwoju innych problemów.

Onycholiza paznokci - co to?

.

Onycholiza paznokci polega na częściowym oddzieleniu się̨ płytki paznokcia od jego łożyska. Problem może rozwinąć się od wolnego brzegu (dystalnie) lub bocznej części paznokcia (proksymalnie) i przesuwać się w stronę wału paznokciowego.

Onycholiza - objawy?

W przebiegu choroby dochodzi do gromadzenia się zanieczyszczeń w przestrzeni między paznokciem a łożyskiem. To z kolei może prowadzić do pogrubienia łożyska oraz pogrubienia, oraz zmiany zabarwienia płytki na białawą lub żółtawą. W wypadku gdy onycholiza powstała na skutek urazu mechanicznego mogą pojawić się również krwiaki podpaznokciowe, zasinienia pod płytką paznokcia, a nawet stany zapalne.

Brak skutecznej terapii prowadzi do wytworzenia sprzyjających warunków do rozwoju drobnoustrojów. Efektem tego może być zmiana zabarwienia paznokcia na żółtobrązowy lub zielono szary kolor. W niektórych przypadkach u pacjentów obserwuje się również grzybicę. 

Onycholiza leczenie? Przyczyny powstawania onycholizy?

U podstaw pojawienia się problemu leży bardzo wiele przyczyn. Najczęściej onycholizę wywołują:

  • Przenoszona/długa stylizacja na paznokciach.

  • Uszkodzenie mechaniczne.

  • Noszenie ciasnego i niedopasowanego obuwia.

  • Wzmożona potliwość stóp

  •  Łuszczyca paznokci.

  • Infekcje grzybicze, bakteryjne, wirusowe.

  • Niedobory witamin.

  • Stosowanie leków przeciwnowotworowych.

Preparat ten jest bardzo często stosowany w przypadku terapii onycholizy. Doskonale sprawdza się również w przypadku konieczności regeneracji łożyska osłabionych paznokci. Onygen krem Podopharm to produkt przebadany dermatologicznie oraz aplikacyjnie. W składzie preparatu producent umieścił Colostrum bovinum z 40% tłuszczem (składnik bogaty w około 250 związków). Z tego też względu krem Onygen wykazuje silne właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne czy przeciwgrzybicze. 

Każdy pacjent w przypadku pojawienia się zmian na stopach lub dłoniach powinien skonsultować się ze specjalistą. Onycholiza to problem, z którym pacjent powinien zgłosić się do gabinetu podologicznego.

Specjalista podolog po zdiagnozowaniu problemu odpowiednio dopasuje metodę terapii i postara się możliwie szybko rozwiązać problem. Warto pamiętać, że samodzielne próby leczenia onycholizy paznokci mogą prowadzić do pogłębienia zmiany, czego konsekwencją może być wydłużenie terapii prowadzonej przez podologa. 

W gabinecie podologicznym specjalista od pielęgnacji stóp oczyszcza zmianę, a następnie wycina oddzieloną od łożyska część paznokcia. Po usunięciu części paznokcia podolog powinien dokładnie oczyścić miejsce ze zrogowaciałej keratyny. Po zakończonym zabiegu specjalista zaleca stosowanie produktów, które w znaczący sposób przyspiesza regenerację paznokcia. 

Onygen krem Podopharm - skuteczny preparat na odwarstwienie płytki paznokciowej?

Skuteczna terapia onycholizy płytki paznokciowej?

Warto pamiętać, że w leczeniu tej jednostki chorobowej bardzo ważna jest systematyczność. Pacjent powinien regularnie zgłaszać się na wizyty do gabinetu podologicznego oraz przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania polecanych preparatów.

Agata Jażdżyk - podolog
mgr Agata Jażdżyk

mgr kosmetologii, podolog