Cennik

Oferta

Kontakt

Już za chwilę wiosna. Czy skarpetki złuszczające to dobry pomysł?

Skarpetki złuszczające na stopy - okiem podologa.

Czy skarpetki złuszczające to dobry pomysł?

Skarpetki złuszczające to bardzo popularny produkt kosmetyczny dostępny zarówno w aptekach, jak i w hurtowniach kosmetycznych. Skarpetki nasączone są płynem, w którego składzie mogą znajdować się różnego rodzaju kwasy. Zazwyczaj jest to kwas: salicylowy, glikolowy oraz mlekowy. Skarpetki złuszczające mają działanie keratolityczne, czyli skutecznie rozpuszczają i złuszczają komórki naskórka zlokalizowane w obrębie stóp.

Skóra na stopach - budowa?

Skóra na stopach ma różną grubość. Zdecydowanie grubsza jest w tak zwanych punktach podparcia, które stanowią I i V głowa kości śródstopia oraz guz piętowy.

Anatomicznie występuje tam dodatkowa warstwa zrogowaciałych komórek zwana warstwą jasną. Taka budowa wynika z funkcji, jakie na co dzień pełnią stopy - funkcja podporowa.  

Właśnie w tych miejscach, nacisk jest największy i z tego też względu tworzą się tam zgrubienia naskórka nazywane modzelami lub hiperkeratozami.

Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że na skórze stóp brak jest gruczołów łojowych, mieszków włosowych. To z kolei sprawia, że naturalna, ochronna warstwa lipidowa skóry stóp jest osłabiona. Nieodpowiednia pielęgnacja bądź jej brak zazwyczaj prowadzą do suchości, twardnienia i pękania skóry na piętach. Bolesne pęknięcia i rozpadliny sprawiają dyskomfort w czasie chodzenia i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Jak działają skarpetki złuszczające?

Skarpetki złuszczające po założeniu przylegają do całej powierzchni stopy. Problem w tym, że nie na całej jej powierzchni znajdują się obszary, które należy poddać zabiegowi złuszczania. Doskonałym przykładem jest tutaj śródstopie, gdzie nie zalegają warstwy rogowe, przez co nakładanie na nie substancji chemicznych, daje więcej szkody niż pożytku.

Warto również wspomnieć, że stosowanie kwasów do stóp w miejscach zajętych brodawkami wirusowymi, pęknięciami czy otarciami może prowadzić do nasilenia procesów chorobowych już toczących się na stopach.

Zastosowanie skarpet złuszczających do stóp u ludzi młodych może na długie lata zniszczyć barierę ochronną skóry.

Osoby chorujące na cukrzycę stosując skarpetki złuszczające, mogą doprowadzić do pojawienia się bolesnych ran i owrzodzeń.

Niekiedy po zastosowaniu skarpetek złuszczających dochodzi nawet do nadmiernego złuszczania się naskórka. Proces ten może trwać przez kilka miesięcy.

Konsekwencje stosowania skarpetek złuszczających

Zwykle już po pierwszym użyciu skarpetek złuszczających do stóp dochodzi do pojawienia się licznych dolegliwości. Wtedy to ostatnią deską ratunku jest dobry podolog. Specjalista od pielęgnacji stóp będzie w stanie sprawić, że stopy powrócą do swojego pierwotnego wyglądu.

Warto mieć na uwadze, że czas terapii uzależniony jest od stanu stóp w momencie zgłoszenia się pacjenta do gabinetu. Z tego też względu leczenie mocno zmacerowanej skóry stóp może zając trochę czasu.

Kiedy pacjenci kupują skarpetki złuszczające?

Niewiedza i ból sprawiają, że właśnie wtedy pacjenci sięgają po dostępne w drogeriach, a nawet aptekach skarpetki złuszczające. Kupując skarpetki złuszczające, należy zadać sobie podstawowe pytanie: Czy skarpetki złuszczające sprawią, że w stosunkowo tani sposób zostanie rozwiązany problem zrogowaciałej skóry na stopach? Warto zastanowić się również, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie wizyta w specjalistycznym gabinecie podologicznym.  

Następstwa stosowania skarpetek złuszczających:

  • nadmiernie rogowacenie skóry,
  • uszkodzenie skóry stóp,
  • krwawe pęknięcia i rozpadliny,
  • przekrwienie i przegrzanie tkanek,
  • bolesne pęcherze,
  • pęknięcia paznokci,
  • spełzanie paznokci.

Skarpetki złuszczające do stóp - czy warto?

Każdy Pacjent powinien pamiętać, że wykwalifikowany podolog jest w stanie dokładnie oczyścić zrogowaciałą skórę oraz z powodzeniem usunąć odciski czy modzele. Dodatkowo prawidłowo zadba o kondycję paznokci oraz rozpozna ewentualne zmiany chorobowe.  

Z punktu widzenia specjalisty od pielęgnacji stóp skarpetki złuszczające  mogą powodować więcej problemów niż korzyści. Właśnie z tego powodu wykwalifikowani podolodzy nie polecają stosowania tego typu produktów.

Agata Jażdżyk - podolog
mgr Agata Jażdżyk

mgr kosmetologii, podolog