Cennik

Oferta

Kontakt

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u podologa i kim właściwie jest podolog?

Co Pacjent powinien wiedzieć przed pierwszą wizytą w gabinecie podologicznym?

pierwsza wizyta w gabinecie podologicznym

Warto pamiętać, że wizyta w gabinecie podologicznym to nic strasznego i nie należy się jej obawiać. Podolog zawsze bardzo chętnie odpowiada na wszystkie pytania związane z problemem, z którym Pacjent zgłasza się do specjalisty.

Podolog to specjalista w dziedzinie pielęgnacji stóp i paznokci. Specjalista podolog powinien posiadać wiedzę z zakresu dermatologii, ortopedii, anatomii, jak również kosmetyki. W swojej praktyce zajmuje się diagnozowaniem i prowadzenie terapii problemów związanych ze skórą stóp i paznokci. Dodatkowo podczas wizyty specjalista dobiera odpowiednie preparaty do pielęgnacji domowej. Profesjonalne preparty do pielęgnacji domowej pacjent może zakupić bezpośrednio w gabinecie lub też w internetowym sklepie podologicznym

Pierwsza wizyta u podologa - na czym polega i jak wygląda?

Najczęściej pierwszą wizytą u podologa jest konsultacja podologiczna. Jest to rodzaj wizyty, podczas której podolog dokładnie ogląda i ocenia wygląd skóry i paznokci. 

Na wizytę w gabinecie podologicznym pacjent powinien przyjść w obuwiu, w którym chodzi na co dzień. Może być to ważny element, który umożliwi dokładne zdiagnozowanie problemu.

Warto pamiętać, że przed konsultacją pacjent nie powinien obcinać paznokci bądź stosować pumeksu czy też tarki do stóp, gdyż może to w znaczącym stopniu utrudnić postawienie odpowiedniej diagnozy oraz zaplanowanie terapii. 

Kolejnym etapem podczas pierwszej wizyty w gabinecie podologicznym jest wywiad, który specjalista zbiera w celu odpowiedniego zaplanowania terapii. Podczas wywiadu podolog pyta pacjenta o choroby, przyjmowane leki czy przebyte zabiegi. 

Ostatni etap konsultacji podologicznej to ustalenie dokładnego planu terapii.

Jak przygotować się do wizyty w gabinecie podologicznym?

Przed pierwszą wizytą u podologa warto odświeżyć nogi i założyć czyste skarpetki. Jeżeli wizyta będzie miała miejsce na przykład prosto po pracy, należy zabrać ze sobą czyste skarpetki, aby móc je zmienić po wykonanym zabiegu.

Pacjent powinien poinformować podologa o przyjmowanych lekach. Bardzo często leki stosowane przewlekle, mają bardzo duży wpływ na kondycję skóry stóp lub paznokci.

Jeżeli sytuacja zdrowotna pacjenta zmieniła się od ostatniej wizyty w gabinecie podologicznym, pacjent powinien o tym fakcie poinformować specjalistę.  

Przebieg zabiegu podologicznego - zabieg podologiczny rozszerzony:

  • wywiad podologiczny,
  • badanie i diagnoza,
  • obcięcie, oczyszczenie i wyrównanie płytek paznokciowych 
  • opracowanie problemu (na przykład odcisków, modzeli czy hiperkeratoz),
  • kontrola przestrzeni międzypalcowych
  • zalecenia do codziennej pielęgnacji.

Czas trwania wizyty u podologa?

Wizyta w gabinecie podologicznym może trwać od 15 minut do nawet 90 minut. Czas trwania wizyty (badania) w dużej mierze uzależniony jest od problemu, z którym pacjent zwraca się do specjalisty. 

Agata Jażdżyk - podolog
mgr Agata Jażdżyk

mgr kosmetologii, podolog